Ste prepričani, da veste, kako pravilno skuhati turško kavo?

Ste prepričani, da veste, kako pravilno skuhati turško kavo?

Veste, kaj je turška kava, kakšna je bosanska kava, kdaj gre kava v džezvo in kolikokrat, če sploh, mora zavreti?

Turška kava je v Sloveniji precej priljubljen napitek, za koga poživitev, za drugega zgolj navada, za tretjega obred. Čeprav so zadnja leta precej priljubljeni aparati za kavo, s pomočjo katerih doma pripravite takšno kot v kavarni, je tista iz džezve še vedno nekaj posebnega. Poleg aparatov so se iz Italije k nam razširile tudi kafetjere, posebne posode za kuhanje iz treh delov, na katero prisega marsikatera kofetarica.

A vrnimo se k stari dobri džezvi. Ta spodaj široka, zgoraj zožena posoda za kuhanje kave je tradicionalno bakrena, še pogosteje pa boste v slovenskih domovih našli emajlirane džezve. V osnovi torej potrebujete mleto kavo, džezvo, vodo in kuhalnik. In kakšno je zaporedje priprave? Načinov priprave kave je menda nešteto, pravila so marsikje ohlapna, a tradicija veleva takole.

Turška kava gre v hladno vodo

Pri kuhanju turške kave naj bi kavo vmešali že v hladno vodo in jo šele nato postavili na kuhalnik. Voda se nato segreva že skupaj s kavo, do vretja, zatem jo ugasnemo in pustimo, da se posede na dno. Nato prelijemo v skodelico.

Bosanska kava gre v vrelo vodo

V Sloveniji torej kave običajno sploh ne pripravljamo po turško, ampak je bližje takšni, kot jo poznajo v Bosni in Hercegovini. Tam namreč vodo najprej segrejejo, ko zavre, pa dodajo kavo. Ponekod nato kavo še enkrat "dvignejo" z vretjem.

Naj se "zoc" usede!

Vsekakor pa kave naj ne bi postregli takoj, ko je kuhana. Raje jo nekaj trenutkov pustimo v džezvi, da se usedlina, ki ji rečemo tudi "zoc", malo posede na dno posode. Šele nato jo prelijte v skodelica in ... UŽIVAJTE!

PREBERITE ŠE: Vedno skuhate preveč špagetov in počnete te napake? TO je pripomoček za vas!